Dwór w Mniszkowie

Dwór w Mniszkowie to dwukondygnacyjny budynek, wybudowany na planie prostokąta, z przybudówkami, po wschodniej i północnej stronie, z piętrem o charakterystycznej, pięknej konstrukcji szachulcowej, nakryty typowym dla tamtego okresu dachem mansardowym, z osadzonymi w nim dachowymi okienkami, doświetlającymi poddasze.

Do dziś budowla zachowała się w dobrym stanie wizualnym, również we wnętrzach, które zachowały swój historyczny charakter, posiadając stropy belkowe, malowidła ścienne, barokowe dekoracje, drewniane boazerie, polichromie i inne, cenne elementy. Obiekt należy jednak do właściciela prywatnego i nie pełni roli komercyjnej.

Dworek wzniesiono dla rodziny Geier, na skarpie, w dzisiejszej wiosce Mniszków, w gminie Janowice Wielkie, obok Jeleniej Góry, prawdopodobnie w 1728 roku (na co wskazuje data wyryta na portalu). Budowla jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, wśród których znaleźli się Albert von Ledebur i Christa von Renthe-Fink.

Poważniejsze remonty przeprowadzono w roku 1909 i w roku 1934.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 28.05.2019 11:06

Właściciel Dworu w Mniszkowie ma wielkie szczęście, że jest jego posiadaczem, to piękne miejsce. Szkoda, że nie miałem okazji zobaczyć go w środku.

Dodaj komentarz