Dwór w Janowicach Wielkich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dwór w Janowicach Wielkich, zwany niegdyś zamkiem myśliwskim, zbudowano w XVI wieku przy samym brzegu rzeki Bóbr, z inicjatywy rycerza von Beiera. Lata 1608-1609 r. przyniosły pałacowi solidną rozbudowę, którą zlecił hrabia Daniel von Schaffgotsch (będący także właścicielem zamku Bolczów w Janowicach Wielkich).

Hrabia zmarł zostając ofiarą panującej zarazy 16 października 1633 r. Jego majątek odziedziczyła zatem jego druga żona - Hedwiga Schaffgotsch. Dnia 26 września 1642 r., w czasie wojny trzydziestoletniej, pałac został w dużej części zniszczony. Niedługo potem, bo 5 grudnia 1645 r., wojska szwedzki podpaliły posiadłość dworską. Udało się ją jednak w szybkim czasie odbudować.

Nastał jednak trudny okres dla Hrabiny von Schaffgotsch, w postaci biedy i skutków wojennych oraz śmierci jej syna. W 1668 r. Hedwiga zmarła, a janowicki dwór przejęła po niej jej córka Regina. W kolejnych dekadach, pałac przechodził w coraz to nowe ręce, już spoza rodu Schaffgotschów.

W 1830 r. dwór rozbudowano, nadając mu barokowy wygląd. W 1917 r. budynki gospodarcze strawił pożar. Udało się jej jednak odbudować.

Hrabia Christian Friedrich z rodu Stolbergów był ostatnim zarządcą pałacu i sprawował w nim swą wolę do zakończenia wojny w 1945 r..

W 1952 r. Dwór w Janowicach Wielkich przebudowano na dom pomocy społecznej.

Mini przewodnik

Historia tego zabytku sięga XVI wieku, kiedy to szlachetny (zapewne) rycerz von Beier postanowił wznieść zameczek myśliwski nad brzegami rzeki Bóbr. Z czasem dwór w Janowicach Wielkich stał się typową rezydencją, wielokrotnie przebudowywaną i zmieniającą właścicieli. W 1952 roku znaczną część posiadłości zaadaptowano na dom pomocy społecznej.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
29.05.2019 12:26

Dwór w Janowicach Wielkich- piękny historyczny budynek. Zachwyca swoją monumentalnością.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia